Azok, akik eddig ingatlankezelésből vagy ingatlan üzemeltetésből keresték a kenyerüket sincsenek könnyű helyzetben, de nem azért mert nincsenek érdeklődők, hanem azért mert alacsonyan áll a piac.

Az ingatlan.com az egyik piacvezető weboldal ebben a szektorban mi pedig egy kicsit beleástuk magunkat az aktuális helyzetbe.

Teljes Budapest területén jelenleg több mint 16 500 lakás keresi bérlőjét (16578), ha hozzá tesszük, hogy Budapest területe alig nagyobb mint 525 km² (pontosan 525,13) gyorsan megkapjuk, hogy 0,03 km²-ként azaz 30 m²-ként található egy kiadó lakás. Ez egy eléggé aggasztó szám.

Budapesten mindig is nagy táptalaja volt az ingatlan üzemeltetésnek, de tagadhatatlan tény, hogy az airbnbízők lakás átmentési rohama nyomot hagyott a piacon. Ez nem csak a mennyiségre, de a minőségre is pecsétet nyomott, ugyanis rengetegen adják pánikszerűen alacsonyan a lakásaikat hiszen, aki megszokta, hogy eddig az Airbnb szépen generálta a nullákat havonta azt arculcsapásként éri, hogy a körülmények miatt ez a szám gyakorlatilag nulla.

Az ötödik kerületben szobát akár már 30 000 Ft/hó áron találhatunk, míg teljes lakást (galériás stúdió) már akár 60 000 Ft/hó áron is a magunkénak tudhatunk.

Nem különbözik sokkal a helyzet a hatodik kerületben, itt szobát 25 000 Ft míg lakást 69 000 Ft-ért lehet kapni. A hetedik kerületben ugyanez 33 000 Ft és 53 000 Ft. De ha távolabb megyünk a belvárostól mondjuk a negyedik kerületbe az árak 29 000 Ft és 65 000 Ft.

Budán már más egy kicsivel a helyzet itt az árak valamelyest magasabban tartják magukat 40 000 Ft-ért szobát 67 000 Ft-ért pedig lakást kaphatunk.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a teljes kiadó lakások 75 százalékát Pest fedi le, Budához csak a piac 25 százaléka tartozik. Muszáj kiemelnünk azt is, hogy ezek az árak függetlenek attól, hogy bútorozott vagy bútorozatlan az adott lakás.

A fenti grafikonon pedig részletesen tudjuk nyomon követni a kerületi adatokat, melyek természetesen forintban értendők. A 23. kerületben pedig nem dobott ki a rendszer bérelhető szobát, csak lakást.

Sajnos kényszerhelyzet lévén muszáj eltűrnie a két oldalnak egymást, a törzs ingatlanosok kénytelenek elfogadni a helyzetet, hiszen az eddig rövidtávozó friss hosszútávos tulajoknak sincs túl sok lehetőségük és nyilvánvaló volt mindenki számára, hogy a legtöbb ember B terve ez az átmentés volt.

Valószínűsíthető, hogy az átmeneti hosszútávos airbnbízők amint tudnak vissza fognak nyergelni a rövidtávú lakáskiadásra, így a régi motoros ingatlanosok számára van fény az alagút végén, a kérdés csupán az mikor érünk oda.