Az Otthon Centrum által készített felmérés szerint a korlátozó intézkedések bevezetése óta Budapesten akár tíz százalékkal is nőttek az albérletárak. A felmérésben a tavaly második negyedévi adatokat vetették össze az elmúlt négy hónap bérleti díjaival.

 

Minden tulajdonos és főbérlő saját bőrén tapasztalta, hogy a koronavírus megjelenése óta az ingatlanpiac hektikus mozgást mutatott ám, a kimutatás szerint a kezdeti áresés után egy áremelkedés tapasztalható. 

 

Budapest belvárosában a bérleti díjak tíz százalékos növekedést mutatnak tavaly tavasz óta és átlagosan 158 ezer forintért bérelhető egy lakás a centrum kerületeiben. A bérleti díjak a VIII. és IX. kerület kivételével mindenhol 10 százalékkal emelkedtek. Amíg a VII., VIII. és IX. kerületben 125 ezer forintos havidíj volt mérhető, addig a többi kerületben – elhelyezkedéstől függően – átlagosan 150-200 ezer forint ellenében lehetett lakást bérelni.

A legdrágább most is az VI. kerület volt, amelyhez a XIV. kerületben mért értékek is közelítettek. A budai kerületekben az utóbbi hónapokban a bérleti díjak középértéke 170 ezer forint környékén alakult. Ez azt jelenti, hogy a budai érték 7 százalékkal magasabb a belvárosi átlagnál, azonban a Duna ezen oldalán már eddig is nagyjából ez az ár volt az iránymutató, magyarul érdemi változás nem volt tapasztalható.
Budán belül a legdrágább a II. kerület, ahol 195 ezer forintos átlagos havi bérleti díj volt jellemző, míg az I. és III. kerületben 155 ezer forintért tudtak lakást bérelni maguknak az albérlők.

A panellakások tekintetében viszont számottevő különbség nem érzékelhető, a kerületek túlnyomó többségében 115 -120 ezer forintot kérnek havonta. A pesti oldalon azonban ez 7 százalékos emelkedés 2020 második negyedévéhez képest.

Tapasztalatainkkal és saját statisztikákkal kiegészítve még egy fontos információt tudunk megosztani, mely nem más mint a lakás területének fontossága a jelen helyzetben. Kifejezetten megfigyelhető ugyanis, hogy a nagyobb lakások esetében még mindig nehéz bérlőt találni, az 50-60 nm feletti lakásokra ugyanis csekély számban érkeznek a jelentkezők, míg ezzel ellentétben a kisebb lakások esetében – galériás vagy galéria nélküli stúdió lakások, egy hálószobás lakások – a kiadás is jelentősen könnyebb, sokkal több érdeklődő és albérlő jelölt keres meg minket ezen típusú lakásokkal kapcsolatban, mint a több hálószobás nagyobb alapterületű lakások esetében. 

Ebből következik a tény, hogy az emberek még mindig árérzékenyek ezért helyezik előre a kisebb méretű ezáltal olcsóbb lakásokat, míg azok, akiknek pénzügyi kerete megengedné a nagyobb lakásokat vagy nincsenek rászorulva vagy nem tervezik a kisebb albérletbe való költözést.